USA Flag, U.S. Department of State Deal, and YES Logo

Begin the application process for the 2024-2025 academic year!
Host Family in front of flowers

The YES program follows a competitive selection process. Interested YES students must submit applications by 5pm Friday, October 6, 2023. Between October 6 and October 19, eligibility for the application criteria will be reviewed; after the evaluation process which concludes on October 9, candidates who meet the application criteria will be invited to the written exam and English proficiency tests will be held in person on October 26-27, 2023. The interviews and English proficiency tests will take place mid November 2023.

Click the Get Started button to begin the application process.
If you have questions, please feel to direct them to [email protected]

Get Started

The Kennedy-Lugar Youth Exchange and Study (YES) program was established by Congress in October 2002 in response to the events of September 11, 2001. The program is funded through the U.S. Department of State and sponsored by the Bureau of Educational & Cultural Affairs (ECA) to provide scholarships for high school students from countries with significant Muslim populations to spend up to one academic year in the United States. Students live with host families, attend high schools, engage in activities to learn about American society and values, acquire leadership skills, and help educate Americans about their countries and cultures. Starting in 2009, the YES Abroad program was established in order to provide a similar experience for U.S. students to spend an academic year in select YES countries.

For more information please refer to the YES Website.

YES Programı 2024-2025 akademik yılı başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıkla!
Host Family

26-27 Ekim 2023’de Yazılı Sınav aşaması gerçekleşecek olan YES 2024-2025 Programı için son başvuru tarihi 6 Ekim 2023, Cuma günü saat 17:00’dir. 6-19 Ekim 2023 tarihleri arasında başvuru kriterlerine uygunluğunuz araştırılacak ve bu süreç sona erdikten sonra sadece başvuru kriterlerine uygun adaylar yazılı sınava davet edilecektir. Yazılı Sınavı başarıyla geçen adaylara Kasım ayında yapılacak olan İngilizce ön eleme sınavı ve mülakat tarihleri daha sonra bildirilecektir.

Tüm sorularınızı [email protected] adresine iletebilirsiniz.

Kennedy-Lugar Gençlik Değişim ve Eğitim (YES) Programı (YES), ABD Kongresi tarafından 11 Eylül 2001 sonrasında Ekim 2002’de kuruldu. Program, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir ve Eğitim ve Kültürel İşler Bürosu (ECA), büyük ölçüde Müslüman nüfuslu ülkelerin ABD’de bir eğitim yılı geçirecek olan lise öğrencilerine burs sağlamaktadır. Program süresinde öğrenciler, Amerika’da yaşayan ailelerin yanında konaklıyor, yerel liselere gidiyor, Amerikan toplum ve değerleri hakkında bilgilenmek, liderlik becerileri kazanmak ve Amerikalıları kendi kültürleri ve ülkeleri hakkında eğitmeye yardımcı olmak için faaliyetlerde bulunuyor. 15-18 yaş arası Amerikalı öğrenciler için benzer bir deneyim kazandırmak amacıyla YES Programı 2009 yılından itibaren çeşitli YES ülkelerine öğrenci göndermektedir.

Detaylı bilgi için lütfen YES web sitesini ziyaret edin.