Begin the application process for the 2023-2024 academic year!

The YES program follows a competitive selection process. Interested YES students must submit applications by 5 pm Monday, September 23, 2022. Between September 23 and October 12, eligibility for the application criteria will be reviewed; candidates who meet the application criteria will be invited to the written exam and English proficiency tests will be held in person on October 22-23, 2022. The interviews and English proficiency tests will take place in mid or late November 2022.

Click the Get Started button to begin the application process.

If you have questions, please feel to direct them to [email protected].

Get Started

The Kennedy-Lugar Youth Exchange and Study (YES) program was established by Congress in October 2002 in response to the events of September 11, 2001. The program is funded through the U.S. Department of State and sponsored by the Bureau of Educational & Cultural Affairs (ECA) to provide scholarships for high school students from countries with significant Muslim populations to spend up to one academic year in the United States. Students live with host families, attend high schools, engage in activities to learn about American society and values, acquire leadership skills, and help educate Americans about their countries and cultures. Starting in 2009, the YES Abroad program was established in order to provide a similar experience for U.S. students to spend an academic year in select YES countries.

For more information please refer to the YES Website.

YES Programı 2023-2024 akademik yılı başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıkla!

22-23  Ekim 2022’de gerçekleşecek olan Yazılı Sınav için son başvuru tarihi  23 Eylül 2022, Cuma günü saat 17:00’dir.  23 Eylül – 12 Ekim 2022 tarihleri arasında başvuru kriterlerine uygunluğunuz araştırılacak ve bu süreç sona erdikten sonra sadece başvuru kriterlerine uygun adaylar yazılı sınava davet edilecektir. Yazılı Sınavı başarıyla geçen adaylara  Kasım ayında yapılacak olan İngilizce sınav ve Mülakat tarihleri daha sonra bildirilecektir.

Tüm sorularınızı [email protected] adresine iletebilirsiniz.

Hemen Başvur

Kennedy-Lugar Gençlik Değişim ve Eğitim (YES) Programı (YES), ABD Kongresi tarafından 11 Eylül 2001 sonrasında Ekim 2002’de kuruldu. Program, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir ve Eğitim ve Kültürel İşler Bürosu (ECA), büyük ölçüde Müslüman nüfuslu ülkelerin ABD’de bir eğitim yılı geçirecek olan lise öğrencilerine burs sağlamaktadır. Program süresinde öğrenciler, Amerika’da yaşayan ailelerin yanında konaklıyor, yerel liselere gidiyor, Amerikan toplum ve değerleri hakkında bilgilenmek, liderlik becerileri kazanmak ve Amerikalıları kendi kültürleri ve ülkeleri hakkında eğitmeye yardımcı olmak için faaliyetlerde bulunuyor. 15-18 yaş arası Amerikalı öğrenciler için benzer bir deneyim kazandırmak amacıyla YES Programı 2009 yılından itibaren çeşitli YES ülkelerine öğrenci göndermektedir.

Detaylı bilgi için lütfen YES websitesini ziyaret edin.